Powered by Ajaxy
77645474 - 021
Long Leg Brace

نکات مناسب در سفارش بریس خوب

بریس یا ارتوز نام کلی برای وسایلی است که در اطراف اندام گذاشته و پوشیده می‌شود تا حرکت اندام را کنترل کند یا شکل آن‌ها را تحت تأثیر قرار دهد. بریس‌ها یا ارتوزها انواع بسیار مختلف و متنوعی دارند و برای قسمت‌های مختلف بدن و به شکل‌های گوناگونی ساخته می‌شوند. در اندام تحتانی از این ارتوزها برای محدود کردن حرکات مفصل ران، زانو، مچ پا و مفصل‌های کوچک کف پا و شکل‌دهی به کف پا یا توزیع متناسب فشار در کف پا استفاده می‌شود. در این شماره قصد داریم چکیده‌ای از نکات مهمی را برای مخاطبان فراهم آوریم. که برای تهیه‌ی یک بریس بلند لازم است. از این‌رو سراغ دکتر مختار عراض‌پور، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توان‌بخشی، رفتیم.

نکات اولیه برای سفارش یک بریس خوب و کارا چه هستند؟

فردی که می‌خواهد بریس سفارش دهد، باید به عوامل مختلفی توجه نماید؛ از جمله: به کلینیک یا سازنده‌ی بریس توجه کند؛ هزینه و دلیل استفاده از بریس را در نظر بگیرد؛ هدف و انگیزه‌اش را از پوشیدن بریس مشخص کند؛ آیا قبلاً هم از بریس استفاده می‌کرده یا خیر. همچنین تجربه‌ی فردی را که بریس می‌سازد، در نظر بگیرد؛ مثلاً با چه ابزار و تجهیزاتی این کار را می‌کند، آیا دوره‌ی تخصصی ساخت بریس را گذرانده یا خیر.

مهم‌ترین مشخصه‌ی یک بریس خوب چیست؟

اولین نکته، متناسب بودن بریس با پاست. ما بریس‌ها را به دو دسته تقسیم می‌کنیم: بریس‌های کاستم مولد (‌از بدن فرد قالب‌گیری می‌شود‌) و بریس‌های کاستم فیت (‌ابتدا پای فرد اندازه‌گیری شده و سپس بریس ساخته می‌شود‌). از لحاظ ارگونومیک، کاستم مولد بهتر است.

دومین نکته، میزان تناسب بریس با پای کاربر است؛ اینکه تا چه حد بریس اندازه‌ی پای کاربر است. بریس نباید زیاد حجیم باشد و بهتر است ابتدا قالب‌گیری شود.

سومین نکته، مواد ساخت بریس است که بهتر است از مواد سبک استفاده شود تا در راه رفتن فرد بهبود حاصل شود.

 

نکات فنی لازم در یک بریس خوب چه هستند؟

در نظر گرفتن تطابق مفصل‌های بریس با مفصل‌های پا از نکات مهمی است که باید به آن توجه کرد. به عنوان مثال، مفصل مچ بریس باید با مفصل مچ پا در یک راستا باشد. در غیر این‌صورت، موجب کشیدگی بافت نرم ماهیچه‌ها می‌شود.

  • توجه به مواد ساخت بریس مهم است. بریس‌ها از سه جنس استیل و آلومینیوم و تیتان ساخته می‌شوند که تیتان از همه سبک‌تر و گران‌تر است.

همچنین باید به نکات زیر توجه کرد:

  • مفصل مچ بریس؛
  • نوع قفل زانو (‌بسته به راحتی کاربر به دو نوع قفل دراپ‌لاک و قفل سوییس‌لاک تقسیم می‌شوند‌). در دراپ‌لاک توجه به روان بودن حرکت قفل‌ها اهمیت دارد و در سوییس‌لاک مواردی چون اندازه بودن حلقه‌ی پشت زانو که تنگ یا گشاد نباشد و کشش مناسب کش حلقه مهم هستند. عمر مفید سوییس‌لاک شش ماه الی یک سال است و مناسب افرادی است که دست‌های ضعیفی دارند؛
  • اندازه بودن شل‌ها و تنگ و گشاد نبودنشان؛
  • نوع بندهای چرمی یا چسبی که برای بستن شل‌ها به کار می‌رود؛
  • کفش بریس شامل دو نوع کفش اینشو و کفش سوار بر بریس است. کفش اینشو متناسب‌تر و شکیل‌تر است و فرد می‌تواند کفش دلخواهش را با یک سایز بزرگ‌تر به پا کند. کفش سوار بر بریس که منظره‌ی چندان خوبی ندارد و فرد در انتخاب کفش آزاد نیست؛
  • نحوه‌ی بسته شدن بند کفش بریس (‌روی پا یا دور مچ‌)؛
  • قد بریس که زیاد کوتاه یا بلند نباشد.

long+leg+brace+Ordinary+Type3

نکته‌ی فراموش شده در کشور ما آموزش استفاده‌ی درست از بریس به کاربر است. معمولاً سازنده‌ی بریس پس از تحویل بریس به کاربر، آموزش لازم را جهت استفاده از بریس به وی نمی‌دهد؛ آموزش‌هایی مانند راه رفتن روی سطوح صاف و شیب‌دار، بالا رفتن از پلکان و غیره. مثلاً در آلمان حداقل یک هفته برای کاربر وقت می‌گذارند تا وی نحوه‌ی درست راه رفتن و رفتار با بریس را بیاموزد و به تعادل ایده‌آل برسد. مدت آموزش ایده‌آل برای کاربر بریس حدود شش هفته است. (15064 بازدید)

4 دیدگاه برای این پست

    1. سلام:آیاپوشیدن بریس.کمکی به بهبودی.افتادگی(فوت دراپ..انگشتان بالا نمی اید .پاشنه پاپایین نمی اید).پامیکند.یعنی بنفع عصب وبهبودی عصب پا است.یافقط مقداری دراه رفتن کمک میکند.تاثیری درزمان وزودتر بهتر شدن دارد.سن56 سال.عمل فیوژن دیسک کمر انجام داده ام09131192455 اصفهان.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *