Powered by Ajaxy
77645474 - 021
Standard Self Propelled Wheelc Standard Wheelchair With Rear 05

خرید ویلچر

معمولاً موقعی که می‌خواهید یک ویلچر انتخاب کنید،گزینه‌های زیادی در پیش‌رو دارید. بطورکلی ویلچر مناسب از اهمیت زیادی  برخوردار است، به دلیل این که این وسیله می‌تواندبه شما کمک کند تا بسیاری از فعالیت‌های مورد نظرتان را انجام دهید. صندلی و محل نشستن شما لازم است که همیشه متناسب با بدن ، توانایی و شیوه زندگی شما باشد.

انواع ویلچر
سطح ضایعه من چیست؟
هرروزچه برنامه‌ای را می توانم برای خودم داشته باشم؟
چه مواقعی نیاز به کمک دارم؟

درموقع تصمیم گیری درمورد اینکه ویلچر دستی برای شما بهتر است یا ویلچر برقی، لازم است که توانائی‌ها ومیزان انرژی‌خود را بشناسید .پزشکان وفیزیوتراپ‌ها می‌توانند در مورد نحوه تأثیر ضایعه شما بر روی دامنه حرکات وقوای جسمی  شما توضیح دهند .شما ویلچر را برای کمک به تسهیل حرکت و انجام فعالیت‌های روزمره خود نیاز دارید.
استفاده از ویلچرهای دستی نیازمند این است که قدرت اندام‌های بالاتنه درحدخوبی باشد. برخی از ویلچرهای دستی ،ویلچرهای سبک وزن نامیده می‌شوند. مواد جدیدی که امروزه درساخت چارچوب وچرخ‌های آن‌ها مورد استفاده قرارمی‌گیرند، وزن کمی دارند. این ویلچرها ممکن است وزنی بین 12 تا 45 پوند(حدود5/5 تا 20 کیلوگرم) داشته باشند. یک سیستم برقی به همراه یک باتری می‌تواند به ویلچرهای دستی اضافه گردد. برخی از سیستم های برقی کوچک ،جهت هل دادن‌های مشکل و یا طولانی مدت مفید هستند.
در ویلچرهای برقی جهت تامین نیرو یا حرکت دادن ویلچر از یک باتری استفاده می‌شود. این نوع ویلچرها سنگین‌تر هستند، بخاطر اینکه منبع تامین برق و دستگاه‌های کنترل هم ،به ویلچر اضافه شده‌اند. کلیدهای کنترل سرعت  و تغییر جهت در ویلچرهای برقی انواع مختلفی دارند. برخی ازکلیدهای کنترل می‌توانند به وسیله دست‌ها، سر و یا حتی چانه افراد عمل کنند. صندلی بعضی از ویلچرهای برقی قابلیت حرکت دادن به سمت بالا و پائین، یا خم و راست شدن به پشت و جلو  دارند.

انجام فعالیت‌ها و ویلچر 
کجا من ویلچرم را می‌توانم استفاده کنم؟
ازچه فعالیت‌های خاصی من لذت می‌برم؟
آیامی‌توان برای محل کار،محل تحصیل ، وجهت فعالیت‌های بیرون از منزل از یک ویلچر استفاده کرد؟
همیشه باید ویلچری را انتخاب کنید که بتوانید توسط آن فعالیت‌های روزانه خودرا براحتی انجام دهید و مانعی برای اجرای کارهای شما ایجاد نکند. استحکام ویلچر ، به چارچوب آن بستگی دارد. هم‌چنین یکسری وسایل جانبی موردنیاز است که باید برای استفاده روزمره و شرایط آب و هوایی مختلف، آماده استفاده شما باشند. برای نمونه انواع مختلف لاستیک‌ها،باید جهت اجرای فعالیت‌های داخل و خارج منزل در دسترس فرد قرار داشته باشند. بطور کلی لازم است شما ویلچری را انتخاب کنید که بتوانید توسط آن مسافت مناسبی راطی نمائید.
همیشه طرح و اندازه صندلی ویلچر خود را مورد توجه قرار دهید. سعی کنید این قدرت را پیدا کنید که بتوانید به آسانی در منزل یامحل کار خود حرکت کنید. برای اینکه شکل و اندازه ویلچر شما در منزل یا محیط کار قابل استفاده باشد ، ممکن است به اجرای یکسری تغییرات نیاز داشته باشید .بعضی از تغییرات امکان دارد خیلی ساده باشند مانند افزایش دادن ارتفاع یک میز. اما یکی از تغییرات ضروری، افزایش عرض  چارچوب درها می‌باشد .

آیا شما برای قرار دادن ویلچرتان درخودروی خود ،به نوع تاشو یا انواعی که چرخ‌های آن‌ها قابل جداشدن هستند، نیازدارید؟
ویلچرهای خاصی نیز وجود دارند که برای فعالیت‌های ورزشی، امورخارج ازمنزل و مسافرت طراحی شده‌اند. معمولاً هزینه این نوع ویلچرها ازطریق بیمه  قابل پرداخت نمی‌باشد.

ویژگی‌های ویلچر
چه خصوصیاتی باعث می‌شوند که صندلی ویلچر شما راحت تر باشد؟
چه لوازم اضافی باعث می‌شوند که اجرای فعالیت‌های روزمره شما آسان‌تر انجام شوند؟
شما می‌توانید از فیزیوتراپ خود و مسئولین فروش تجهیزات، در مورد ویژگی‌های ساختاری ویلچر پرس وجو کنید. توجه داشته باشید که آیا کنترل‌ها یا ترمزها به آسانی قابل استفاده هستند؟ آیا جاپایی‌های ویلچر قابلیت تنظیم، حرکت دادن،و یا جداشدن رادارند؟ آیا دسته صندلی به شکلی است بتوانید فعالیت‌های خود را به بهترین وجه ممکن انجام دهید؟ آیا وجود یک صفحه (سینی) دربالای پاهای شما، مفیدخواهدبود؟
صندلی مناسب، از بخش‌های مهم ویلچر محسوب می‌شود .درواقع تشکچه و پشتی صندلی که انواع متنوعی دارند ،می‌توانند به صندلی ویلچر اضافه شوند. تشکچه و پشتی صندلی به شما کمک می‌کند که وضعیت استقرار بدنتان بهتر شود. استفاده از تشکچه صندلی مناسب، در افرادی که در ناحیه باسن خود دارای حس کمی هستند، جهت پیشگیری از زخم‌های فشاری الزامی است. پشتی‌های خاصی نیز وجود دارند که از بروز زخم‌های فشاری، درد نواحی پشت و ناهنجاری‌های ستون فقرات که در اثر استقرار بدن در وضعیت غلط در طولانی مدت به وجود می‌آیند، جلوگیری می‌کنند.
نشستن صحیح، باعث توزیع وزن شما روی صندلی می‌گردد. این موضوع مانع ازسرخوردن شما برروی پشت شده و ازبیرون افتادن شما ازصندلی ویلچر جلوگیری می‌کند. مناسب بودن صندلی سبب می‌شود بهترین توان حرکتی، دامنه حرکتی، ثبات بدن و راحتی را به دست آورید.
بروز عوارض ناشی از زخم‌های فشاری یا مشکلات حاصل از وضعیت نامناسب بدن می‌تواند علامتی از این مسئله باشد که لازم است شما تشکچه صندلی خود یا پشتی آن را تغییر دهید. متخصصین فیزیوتراپی قادرند به شما انواع تشکچه‌ها را نشان داده و توضیح دهند که کدامیک از آنان برای شما بهتر است.

نقل وانتقالات
شما از چه نوع وسیله ای برای نقل وانتقالات خود استفاده می‌کنید؟
آیا شما برای کار جابجا می‌شوید یا برای تفریح و سرگرمی؟
توجه داشته باشید که چه نوع وسیله‌ای را  برای آمد و رفت خود استفاده می‌کنید. در هر شرایطی ویلچرتان باید به شکلی باشد که حمل ونقل شما به آسانی انجام شود . اگر می‌خواهید با خودرو یا وانت‌بار رانندگی کنید، توجه داشته باشید که چطور می‌خواهید ویلچرتان را به درون خودروی خود وارد و یا از آن خارج کنید؟ آیا شما می‌خواهید این کار را خودتان به تنهایی انجام دهید یا از کس دیگری کمک می‌گیرید؟
بعضی از خودروهای ون طوری طراحی شده اند که به شما اجازه می‌دهند، درحالیکه روی ویلچر خود نشسته‌اید، رانندگی کنید. اما اگر شما از آن دسته افرادی باشید که هنگام نشستن روی ویلچر، قد خیلی بلندی دارید، قادر نخواهید بود که جهت رانندگی پشت فرمان آن‌ها مستقر شوید.
آیا شما از وسایل نقلیه عمومی (نظیر اتوبوس یا تاکسی) برای جابجائی خود استفاده می‌کنید؟
آیا شما از خطوط هواپیمایی نیز استفاده می‌کنید؟ برخی از ویلچرها برای این گونه جابجائی‌ها آسانتر هستند. بعضی ازشرکت‌های هواپیمایی نسبت به استفاده از یکسری باتری‌ها (که در ویلچرها بکار رفته) محدودیت‌هایی قائل می‌شوند. 

ظاهر ویلچر شما
ظاهر ویلچر شما تا چه اندازه دارای اهمیت است؟
شکل و ظاهر ویلچر شما ممکن است برای شما اهمیت داشته باشد. ویلچرها را می‌توان به همه اشکال،اندازه‌ها و رنگ‌ها تهیه نمود. حتی یک سری ضمائم می‌توانند برای شکل ویلچر شما مناسب باشند! شما هم سعی کنید رنگ و عناصری را که دوست دارید، انتخاب کنید . 

هزینه ویلچر شما
برای تهیه ویلچرخود از چه کمک هزینه‌هایی می‌توانید استفاده نمائید؟
در اکثر موارد هزینه تهیه اولین ویلچر، توسط شرکت‌هایی مثل سازمان بیمه خدمات درمانی، مراکز مراقبت‌های پزشکی و داروئی، یا سازمان‌های پرداخت‌کننده غرامت تصادفات تأمین می‌شود. ابتدا بفهمید تحت پوشش کدامیک از مراکز حمایتی قرار دارید.
لازم است که بیمه یا پوشش درمانی خود را دقیقاً بررسی کنید تا ببینید تحت چه پوشش‌هایی قرار دارید. و چه مبلغی بابت تهیه یک ویلچر جدید به شما تعلق می‌گیرد؟ باید بدانید که معمولاً تعویض یک ویلچر چگونه انجام می‌شود و در این خصوص چه مبلغی به شما تعلق خواهدگرفت؟ برخی از شرکت‌های بیمه، و مراکز مراقبت‌های پزشکی و دارویی هر 5 سال یکبار، یک ویلچر جدید را برای افراد تحت پوشش خود خریداری می‌کنند. بعضی از بیمه‌ها نیز در تمام دوره زندگی افراد، تنها هزینه تهیه یک ویلچر را پوشش می‌دهند. همچنین گاهی، بیمه‌ها هزینه کامل تهیه ویلچر و بعضی اوقات تنها درصدی از هزینه‌ها را متقبل می‌شوند.
بنابراین نوع ویلچری که شما خریداری می‌کنید، به  مقدار بودجه شما و میزان حمایتی که دستگاه‌های ذیربط شما را تحت پوشش قرار می‌دهد، بستگی دارد.
بطورکلی ویلچرها خیلی گران هستند. معمولاً هزینه تهیه ویلچرهای دستی 800 تا 2000 دلار و ویلچرهای برقی بین 5000 تا 18000 دلار می‌باشد. لازم است که در خرید خود نهایت دقت را بعمل آورید و کاملاً مطمئن شوید که ویلچر مناسبی را برای خودتان انتخاب کرده اید. توجه داشته باشید این موضوع در واقع یک سرمایه‌گذاری بزرگ محسوب می‌شود.  

چک لیستی برای خریداران ویلچر
آیا شما در مورد آنچه که نیاز دارید و آنچه که درخواست دارید،فکر کرده‌اید؟ چگونه پاسخ سؤالاتی را که برای شما مطرح است، به دست می‌آورید؟ نکاتی وجود دارند که وقتی آمادگی استفاده از ویلچر را بدست آوردید، می‌توانید با پزشک و فیزیوتراپ خود مشورت نمائید. اما بطورکلی بهتر است قبل از تهیه ویلچر خود چک لیست زیر را مورد توجه قرار دهید:

◦   سطح ضایعه من چیست؟
◦   چه برنامه روزمره‌ای می‌توانم برای خودم داشته باشم؟ چه مواقعی نیاز به کمک دارم؟
◦   ویلچرم را در چه جاهایی می‌خواهم استفاده کنم؟
◦   ازانجام چه فعالیت‌های خاصی لذت می‌برم؟
◦   آیا برای محل کار، برای محل تحصیل، و فعالیت‌های خارج از منزل خود، می‌خواهم از یک ویلچر استفاده کنم؟
◦   چه ویژگی‌هایی باعث می‌شوند، ویلچر من راحت‌تر باشد؟
◦   استفاده از چه وسایلی موجب خواهند شد که انجام فعالیت‌های روزمره من راحت‌تر انجام گیرند؟
◦   از چه نوع وسیله‌ای برای نقل و انتقالات خود استفاده می‌کنم؟ آیا برای انجام کاری جابجا می‌شوم یا برای تفریح ؟
◦   به چه سبب ظاهر ویلچر من اهمیت دارد؟
◦   ازنظر مالی چه منابعی، جهت کمک به تهیه ویلچر در اختیار دارم؟
در هر حال:
قبل از اتخاذ تصمیم نهایی در مورد تهیه ویلچر: نکات زیر را مورد توجه قرار دهید:
◦   با تعدادی از متخصصین توانبخشی صحبت کنید و نظرات آنان را درمورد ویلچری که مناسب وضعیت شما باشد، جویا شوید. کارشناسان تفریح درمانی نیز می‌توانند در مورد ویژگی‌های خاص ویلچرها یا در خصوص ویلچری که جهت انجام فعالیت‌های گردشی و تفریحی شما مناسب است، نظر دهند.
◦  ازمتخصصین کاردرمانی خود بخواهید تا در مورد نوع صندلی یا ویژگی‌هایی که می‌توانند باعث راحتی انجام  فعالیت‌های روزمره شما، در محل کار یا منزل شوند، پیشنهاد دهند.
◦   با سایر افرادی که از ویلچر استفاده می‌کنند، صحبت کنید. به ویلچر آنان نگاه کنید، و ببینید که ویلچر آنان چه ویژگی‌هایی دارد. از آن‌ها بپرسید که چه چیزهایی را در مورد ویلچر خود دوست دارند و چه چیزهایی را دوست ندارند. همچنین ببینید، اگر آن‌ها بخواهند ویلچر دیگری بخرند، چه نکات جدیدی را مورد توجه قرار می‌دهند.
◦   جهت آشنایی بیشتر در مورد انواع ویلچرها، از فهرست منابع معتبر استفاده نمائید. همچنین برای کسب اطلاعات در خصوص انواع ، اشکال، ویژگی‌ها، و قیمت ویلچرها می‌توانید با شرکت‌های تهیه کننده ویلچر تماس بگیرید.
◦   وقت ملاقاتی را با فیزیوتراپ خود هماهنگ کنید تا  ویلچر و تشکچه جدید خود را مورد ارزیابی قرار داده و آن را متناسب با وضعیت خود تنظیم نمائید.


بعد از خرید ویلچر: جهت کسب بهترین نتیجه به نکات زیر توجه کنید:
◦  ضمانت‌نامه ویلچر را مطالعه نموده و اگر سئوالاتی داشتید بپرسید. مطمئن باشید از هر آنچه که لازم بوده، اطلاع پیدا کرده‌اید. خیلی از ویلچرها از نظر چارچوب گارانتی مادام‌العمر دارند. سعی کنید، تا وقتی که از گارانتی داشتن محصولی مطمئن نشده‌اید، از آن استفاده نکنید.
◦  از ویلچر خود مراقبت نمائید! و توجه داشته باشید که سرویس نگهداری و تنظیم منظم آن اهمیت خیلی زیادی دارد. بطورکلی سفت کردن پیچ‌هایی که شل شده اند، می‌تواند از خرابیی‌های کلی ویلچر شما جلوگیری کند.
◦   در مواقعی که شما معاینات پزشکی سالانه دارید، از فیزیوتراپ خود بخواهید که وضعیت نشستن و صندلی ویلچرتان را مجدداً ارزیابی نماید. چرا که بدیهی است با گذشت زمان یکسری تغییرات ایجاد می‌شوند.
◦   چنانچه شما درطول انجام فعالیت‌های روزمره خود با مشکلی مواجه شدید و یا دردی را حس کردید، سریعاً جهت ارزیابی مجدد به فیزیوتراپ خود مراجعه نمائید. امکان دارد لازم باشد، با انجام یکسری تنظیمات مختصر دروضعیت نشستن ،مشکل شما براحتی برطرف شود.
◦   سعی کنید همیشه اطلاعات خود را به روز کنید. مقالات موجود در مجلات را مطالعه کرده و با اشکال و ویژگی‌های ویلچرهای جدید آشنا شوید.  
منبع : مقاله:”  Selecting a Wheelchairs ” – مترجم: مهندس عباس کاشی (ohealth2007@yahoo.com) – انتشار : مرکز ضایعات نخاعی جانبازان فروردین ماه  1388 – برگرفته از:  Medical RRT in Secondary Complications in SCI

(10200 بازدید)

5 دیدگاه برای این پست

 1. ممنون از سایت خوبتون. من هم توی سایتمون
  آموزش های زیادی گداشتم به سایت من هم سر
  بزنید

 2. سلام
  ممنون از محتوای خوبی که منتشر میکنید.

  ما به همراه یک گروه از متخصصین حوزه وب گروه
  تلگرامی جامعه وبمستران ایران را لانچ کردیم.

  با توجه به اینکه شما هم در این زمینه فعال
  هستید خوشحال می شیم به ما بپیوندید تا تعاملات مفیدی باهم داشته باشیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *